نامه سرگشاده جمعي از تشكل‌هاي دانشجويي دانشگاه علم و صنعت ايران درباره بازاريابي شبكه‌اي

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: اقتصاد

جمعي از تشكل‌هاي دانشجويي دانشگاه علم و صنعت ايران در نامه سرگشاده در مورد بازاريابي شبكه‌اي كه چندي است در كشور رواج پيدا كرده هشدار دادند.

به گزارش ايسنا متن كامل اين نامه به شرح زير است:

« مدت مديدي است شاهد فعاليت‌هاي مشكوك شركت‌هايي چون گلد كوئيست، گلدماين و مواردي از اين قبيل در سطح جامعه هستيم كه اگرچه در ظاهر فعاليت اقتصادي پرسود و بدون اشكالي را القا مي‌كنند اما با كمي تامل مي‌توان دريافت كه چه دام بزرگي براي جامعه اسلامي‌مان گسترده‌اند.

پرداخت هزينه‌اي سنگين براي عضويت، تلاش بي‌وقفه براي دعوت از ديگران براي عضويت به منظور كسب درآمد بيشتر كه هيچ ارزش علمي، توليدي و حتي اقتصادي حقيقي ندارد و بالاتر از همه درآمد نامشروع و ضربه به اقتصاد جامعه تنها بخشي از اثرات فعاليت‌هاي مخرب اين شركت‌هاست.

با همه اين اوصاف روز به روز شاهد گسترده‌تر شدن فعاليت‌هايشان در سطح جامعه خود از مدرسه و دانشگاه گرفته تا بازار و ديگر اجتماعات مردمي هستيم. ورود اين سيستم به كشور ما آن‌چنان دقيق و حساب شده صورت گرفته است كه نمي‌توان سرچشمه و مسببان اصلي و همچنين كانون‌هاي هدايت كننده اين جريان را به سادگي شناسايي كرد. البته در اين زمينه دستگاه‌هاي اطلاعاتي و امنيتي بايد پاسخگو باشند كه چرا تاكنون اقدامات مقتضي صورت نگرفته است.

گسترش اين روند مخرب تا به آنجاست كه عده‌اي كار، زندگي و فعاليت روزمره قبلي خود را كنار گذاشته‌اند و در خانه‌هاي تيمي در كنار يكديگر سكني گزيده و در ظاهر براي كسب درآمد بيشتر و در واقع دعوت از افراد بيشتر براي ورود به فعاليت‌هاي اين شركت‌ها و بالطبع ضربه زدن به اقتصاد و فرهنگ جامعه، وقت خود را صرف مي‌كند. علاوه بر اين به هيچ‌وجه نمي‌توان از اثرات سوء اين گونه درآمدهاي باد آورده و نامشروع، محور قرار دادن پول و سود مالي براي فعاليت‌هايي كه هيچ‌گونه پشتوانه علمي، فرهنگي و حتي اقتصادي مفيد براي جامعه ندارد، چشم‌پوشي كرد.

از طرف ديگر با توجه به بافت مذهبي و سنتي جامعه‌مان گردانندگان اين سيستم به منظور توجيه شرعي و عقلي فعاليت خويش، دلايل و شواهد فريبنده‌اي را مستمسك قرار مي‌دهند و اخيرا پا را فراتر گذاشته و به جعل استفتا مراجعه معظم تقليد پرداخته‌اند كه نمونه‌هاي بسياري از آن، با جست‌وجوي كوچكي در اينترنت قابل دستيابي است. اين مسئله سبب شده تا بعضي از مراجع معظم تقليد نيز در مورد اين قضيه به طورجدي موضع‌گيري كند كه از آن جمله مي‌توان به سخنان اخير آيت‌اله مكارم شيرازي اشاره كرد.

هر چند كه قوه قضائيه فعاليت كليه نمايندگي‌هاي اين شركت‌ها را در سطح كشور غيرقانوني اعلام كرده است و پليس 110 را به عنوان مسوول پيگيري و رسيدگي و برخورد با خانه‌هاي تيمي معرفي كرده است اما باز هم هماند بسياري از تصميمات نهادهاي مختلف كشوري كه “نداشتن هماهنگي” شاخصه اصلي آنهاست، مسوولان پليس 110 از اين موضوع اظهار بي‌اطلاعي مي‌كنند.

آقايان!

اين مسئله تا كجا بايد ريشه پيدا كند و تا كجاها نفوذ كند تا دستگاه‌هاي نظارتي و قانون‌گذاري اين مملكت به فكر اصلاح آن بيفتند؟ آيا باغبان بايد علف‌هاي هرز را وقتي خوب ريشه يافتند و بسياري از سرمايه‌ها و آب و املاح و منابع موجود در خاك را جذب خودشان كردند، هرس كند؟

ما به عنوان جمعي از دانشجويان كه قلب‌مان براي اعتلاي ايران اسلامي و سربلندي و سعادت جوانان برومندش مي‌تپد، از شما و مجموعه تحت نظارت‌تان، مجدانه مي‌خواهيم كه هرچه سريع‌تر در جهت پايان دادن به اين سيستم فلج كننده چرخه كار و توليد، تلاش و نشاط علمي و معنوي در ميان افراد جامعه و بخصوص جوانان و دانشجويان، اقدامات لازم را انجام دهيد.

بديهي است؛ اين امر در صورتي محقق خواهد شد كه فارغ از كاغذبازي‌ها و سخنراني‌هاي شعاري و پاس دادن مسووليت‌ها بين نهادهاي مسوول باشد، به طوري كه هر چه زودتر نمود عيني اين اقدامات عيان شود.»

منبع: خبرگزاری ايسنا - ۲/۳/۸۴ - كليك كنيد ...

عضويت در گلدکوئيست ، ممنوع

 

دادسراي جرايم کارکنان دولت به مردم توصيه کرد از خريد اجناس شرکت گلدکوئيست و عضويت در آن خودداري کنند؛ چرا که دادسرا جوابگوي شکايت مالباختگان جديد نخواهد بود.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

حميدرضا طايفي ، بازپرس شعبه 3 دادسراي جرايم کارکنان دولت با تذکر به خريداران اجناس گلدکوئيست و کساني که عضوگيري مي کنند، گفت : طبق توافقنامه نمايندگان دادستان تهران و نماينده شرکت گلدکوئيست در دبي ، اين شرکت متعهد شده است رضايت شکات را جلب کند. بنابراين نمايندگان اين شرکت در داخل کشور (دفتر بلوار ميرداماد ميدان مادر) اجازه فعاليت دارند تا رضايت شاکيان را به دست آورند.او گفت : اين به آن معناست که سايت گلدکوئيست در ايران براي شناسايي خريداران قبلي (مالباختگان) راه اندازي شده و حق بازاريابي و عضوگيري جديد ندارد.طايفي اظهار کرد: پرونده گلدکوئيست بيش از 3هزار نفر شاکي دارد و فقط سرگروه ها و سرشاخه هاي آن در کشور حضور دارند و مديران اصلي اين شرکت در خارج از ايران به سر مي برند.وي ادامه داد: محموله توقيفي شامل نيم تن طلا، سکه ، گردنبند و ساعت است که قبل از عيد وارد کشور شده و پس از تحويل به سازمان اموال تمليکي با نظارت بانک مرکزي و مجوز ما، به نمايندگان دادستان و شرکت سپرده شد.طايفي افزود: طبق توافق نمايندگان دادستان و شرکت ، قرار است خريداران محموله توقيفي در صورت تمايل يا پول خود را بگيرند و يا محصول را در اختيارشان قرار دهيم.

بازپرس شعبه 3 دادسراي کارکنان دولت تاکيد کرد پس از رسيدگي به اين پرونده اگر خريداران جديدي متضرر شوند، دستگاه قضايي جوابگو نيست و با افرادي که در زمينه عضوگيري و خريد فعالند ، برخورد خواهد شد و سايت و دفتر شرکت پس از جلب رضايت شاکيان تعطيل مي شود.وي همچنين گفت : پرونده گلدکوئيست پس از جلب رضايت شکات در دادسرا تعيين تکليف قضايي خواهد شد.

 

منبع : روزنامه جام جم مورخ ۳/۳/۱۳۸۴ کليک کنيد...

/ 0 نظر / 18 بازدید